2. Credeti ca in Romania este necesar pentru moment un ”corporate blog” pentru fiecare companie? Cum definiti acest “corporate blog”? E acelasi lucru cu un ”blog de business”, un “blog de produs”, etc.?
Nu. Sunt multe companii care nu vor avea bloguri niciodată, cel puţin nu bloguri externe. Avem în ţară multinaţionale, pentru care e greu de crezut că blogurile corporate (şi nu cele de produs) vor merge vreodată, dat fiind că managementul lor are putere de decizie locală şi nu s-ar putea angaja în conversaţii online care să presupună avizul departamentului de investor relations de la centru la fiecare pas. Blogul corporate e blogul de companie, care reflectă, fie în intern fie în extern, cultura şi activitatea companiei. Cel de business poate fi individual, iar indivizii să vină din toate nivelele organizaţiei, fără să o reprezinte, ci reprezentându-şi numai profesia şi interesele profesionale. Blogul corporate e blog de management dacă e individual, sau blog colectiv.
3. In cazul unui “corporate blog” este recomandata o echipa dedicata sau poate sa scrie orice membru din firma? Cine ar fi bine sa faca parte din echipa? Doar “oameni de comunicare”?
Ca să ţii un blog în viaţă ai nevoie de oameni care să-şi dedice o parte din timp blogului. Părerea mea e că ai nevoie de o echipă dedicată şi de oameni de comunicare cu experienţă în blogging, care să te ajute la început să înţelegi blogosfera şi să faci primii paşi.
4. Se spunea in cadrul conferintei ca e recomandat pentru o companie sa-si faca blog in cazul in care are un numar mare de angajati. Cam de la ce numar credeti ca e util si recomandat un “corporate blog”? Firmele pe care le conduceti au “corporate blog”?
Un blog corporate intern face mult bine dacă vorbim despre companii cu sute de angajaţi, care lucrează în locaţii diferite, angajaţi care au acces şi folosesc frecvent un computer. Dar un blog de companie poate să-şi facă oricine simte că are ceva de comunicat în blogosferă. Avem blog de un an - precum se vede - şi abia am prins gust!